Через вигідне географічне розміщення, багату природу, сприятливу екологію район має потужний потенціал для розвитку туризму.
Розвиток туризму відбувається у контексті розвитку туристичної індустрії, яка окрім туристичних підприємств включає галузі торгівлі та громадського харчування, транспорту, сфери побутового обслуговування, культури, освіти, мистецтва.
Найпоширенішим є сільський (зелений) туризм. Найбільш розвивається він в зоні інтенсивної рекреації озер Світязь, Пісочне. Безпосереднім обслуговуванням туристів в основному займаються жителі сіл.
У районі створено туристичну агенцію "Світязь-тур" на приватній основі.
Вживаються заходи щодо залучення приватного сектора до рекреаційно-туристичного підприємництва.
Проходить розробка туристичних маршрутів із включенням до показу обєктів культурної спадщини
Переважна більшість рекреантів здійснює свій відпочинок на берегах озер, але в період достигання чорниці та появи грибів більшість віддають перевагу відвідуванню лісів. Дуже популярний на озерах парку зимовий спортивно-любительський підлідний лов риби.
За останні роки збільшився потік туристів та екскурсантів в районі, в тому числі іноземних.
На території району працює значна кількість баз відпочинку, розташованих в переважній більшості в урочищі Гряда. Функціонує санаторій “Лісова пісня” та пансіонат “Шацькі озера”. Працює 5 палаточних містечок. Вся оздоровча інфраструктура розрахована на одночасний прийом до 10 тисяч відпочиваючих та туристів.
Багатство і рiзноманiтнiсть природних ресурсів та рекреаційні можливості в районі можуть бути основою для створення й функціонування багатьох видів туризму, зокрема мисливського, рибальського, пізнавального, кінного, релігійного, спортивного, водного.
Неповторність ландшафтів району, їх багате різноманіття стали першоосновою створення в 1983 році Шацького національного природного парку, площа якого сягає 48,9 га.
На території парку знаходиться 24 озера, які за походженням відносяться до різних генетичних типів. Найбільше озеро Світязь, площа якого становить понад 2,6 тис. га з найбільшою глибиною –58,4 метрів (саме тому його називають “Українським Байкалом”).
Для диференційованого способу ведення природоохоронного господарства з метою збереження унікальних об’єктів живої і неживої природи, відновлення корінних екосистем порушених антропогенним впливом, упорядкування рекреаційного використання природних ресурсів парку, проведено зонування його території. Виділено слідуючі функціональні зони: заповідна зона, зона регульованої рекреації, зона стаціонарної рекреації та господарська зона.
До заповідної зони (4805 га) включено озеро Мошне, водно-болотні угіддя озер Довге і Кругле з прилеглими лісовими масивами, а також лісові масиви “Князь Багон” та ур. ”Пулемецьке”, болотні угіддя “Унич” та між озерами Пулемецьке і Острівянське. Тут забороняється рекреаційна та господарська діяльність, за виключенням проведення наукових досліджень.
Зона регульованої рекреації (12325 га) виділена для короткочасного відпочинку та оздоровлення населення, огляду особливо пам’ятних місць, влаштування туристичних маршрутів, екологічних стежок, рекреаційних і інформаційних пунктів.
Зона стаціонарної рекреації (1283 га) – виділена в місцях розміщення об’єктів обслуговування відвідувачів парку.
Господарська зона (30584 га) включає землі колективних сільськогосподарських підприємств, держлісгоспу та інших землекористувачів.
Для ознайомлення відвідувачів з природою парку на його території обладнані 2 еколого-пізнавальні стежки “Лісова пісня” (5,6 км) і “Світязянка” (5,2 км).
На в’їздах у парк оформлені 2 інформаційні пункти, а для короткочасної зупинки і відпочинку обладнані 3 рекреаційні пункти “Перемут”, “Турист” і “Венське”.
На березі цілющого озера Пісочне функціонує санаторій “Лісова пісня” (440 місць).
Цілюща вода, піщані пляжі і багата своєю різноманітністю природа сприяє лікуванню та відпочинку в санаторії.
Провідним фактором у лікуванні є комплексна фітотерапія з використанням екологічно чистої місцевої фітосировини та цілющого меду.
Саме “Лісова пісня” зі створеним потужним фітотерапевтичним комплексом стала основоположницею відродження традиційної української медицини з використанням унікальних і рідкісних трав і цілющого меду.
У санаторії працює специфічний фітобар, що вражає запахом лісових трав, відрізняється від усіх інших лікувальними чаями, наливками, настоями та відварами.
Фітованни у санаторії унікальні: морські кисневі з вівсом, хвоєю, коров’яком, гречкою, чистотілом, розмарином, валеріаною.
Особливо корисні тим, хто скаржиться на остехондроз або має дерматологічні захворювання, розлади нервової і серцево-судинної систем. Вперше впроваджено й фотогальванічні ванни, яким немає аналогів в Україні. Їх ефективність насамперед відчують ті, хто переніс інфаркт чи інсульт і потребує реабілітації, аби повернутися до повноцінного життя.
Використовують у санаторії і фітоаплікації.
Побут санаторію задовольнить кожного відпочиваючого. В ньому є одно-, дво-, а також напівлюксові одно- та двомісні й люксові дво- й тримісні номери.
До послуг відпочиваючих спортивні зали, більярд, тренажерний зал. Є можливість відвідати капличку, де регулярно проводяться богослужіння.
Лікування в санаторії чудово доповнюється культурно-масовими заходами, які запропонують народний ансамбль народної пісні “Лісова пісня” та інші колективи аматорського мистецтва.
На мальовничому південному березі найбільшого озера Світязь розміщений пансіонат “Шацькі озера” (486 місць).
У пансіонаті працює їдальня, бар, кафе. До послуг відпочиваючих спортивний зал, де можна пограти в теніс, більярд.
На березі озера функціонує пункт прокату. Є сауна з послугами масажу.