Шацький район - це чудовий озерно-лісовий край Волині. Шацькі озера, що займають 8,6% площі його території, є його «золотим фондом.
Через вигідне географічне розміщення, багатий природо-ресурсний потенціал, сприятливу екологію район має потужний потенціал для розвитку туристичної сфери. Розвиток туризму відбувається у контексті розвитку туристичної індустрії, яка окрім туристичних підприємств включає галузі торгівлі та громадського харчування, транспорту, сфери побутового обслуговування, культури, освіти, мистецтва.
Більшу частину території району займає Шацький Національний Природний парк, площею 48,9 га. Це унікальний природний комплекс, що включає 30 малих і великих озер. Шацькі озера розташовані серед лісових масивів, де побудовано санаторії і багато баз відпочинку. Для охорони рідкісних природних комплексів у районі Шацьких озер 1983року створено Шацький національний природний парк. Окрасою та гордістю району є озеро Світязь, яке увійшло в сімку природних чудес України та Шацький національний природний парк, внесений до списку біосферних заповідників ЮНЕСКО. Світязь — найбільше озеро у групі Шацьких озер, найглибше озеро природного походження в Україні.
Територія району багата на рослинний та тваринний світ. Поєднання численних озер з лісовими масивами, своєрідний поліський колорит, різноманіття рослинних угруповань та висока їх естетична цінність сприяли розвитку рекреації в цьому мальовничому куточку Західного Полісся.
За останні роки збільшився потік туристів та екскурсантів в районі, в тому числі іноземних.
На території району функціонує понад 120 баз відпочинку та більше 250 гостинних садиб, розташованих в переважній більшості на березі озера «Світязь». Функціонує санаторій "Лісова пісня" та пансіонат "Шацькі озера". В літній період працює 4 палаточних містечок. Вся оздоровча інфраструктура розрахована на одночасний прийом до 10 тисяч відпочиваючих та туристів.
Під час відпочинку на Шацькому поозер'ї можна зупинитись у затишних маєтках з якісним обслуговуванням, найбільші з них: гостинний двір Nester house, котедж Сосновий бір, мотель ресторан Лемарк, готельний комплекс Між трьох озер, база Галицький двір, база відпочинку «Фенікс», ВОС Лісова пісня. Саме "Лісова пісня" зі створеним потужним фітотерапевтичним комплексом стала основоположницею відродження традиційної української медицини з використанням унікальних і рідкісних трав і цілющого меду. Вперше впроваджено й фотогальванічні ванни, яким немає аналогів в Україні. Їх ефективність насамперед відчують ті, хто переніс інфаркт чи інсульт і потребує реабілітації, аби повернутися до повноцінного життя.
Найпоширенішим є сільський (зелений) туризм. Найбільш розвивається він в зоні інтенсивної рекреації озер Світязь, Пісочне, Пулемецьке, Люцемер. Безпосереднім обслуговуванням туристів в основному займаються жителі сільських населених пунктів.
Багатство і рiзноманiтнiсть природних ресурсів та рекреаційні можливості в районі можуть бути основою для створення й функціонування багатьох видів туризму, зокрема мисливського, рибальського, пізнавального, кінного, релігійного, спортивного, водного. Переважна більшість рекреантів здійснює свій відпочинок на берегах озер, але в період достигання чорниці та появи грибів більшість віддають перевагу відвідуванню лісів.
Найбільш різноманітні види туристичних послуг пропонує туристична організація Світязь "Activе"(Офіційний сайт -http://ozera.com.ua/ua/): Це екскурсії на байдарках, екскурсії на човнах, вело ралі та вело сафарі, екскурсії на позашляховику, прогулянки на яхтах. Також розвивається і зимовий туризм. Це передусім зимова рибалка, прогулянки на буєрі,катання на ковзанах, цілющі бані та крижані ванни.
Шацький район багатий також на об'єкти культурної спадщини. В районі знаходиться 26 пам'яток історії, 10 пам'яток містобудування та архітектури та одна пам'ятка археології. До державного реєстру національного культурного надбання по Волинській області занесено 3 пам'ятки містобудування і архітектури. Це Свято-Казанська Церква (с.Піща), якій вже понад 200 років, Петропавлівська церква та дзвіниця Петропавлівської церкви (с.Світязь), заснована в 1531 р при князях Сангушко.
До державного реєстру нерухомих пам'яток Волинської області місцевого значення в Шацькому районі відноситься 7 пам'яток містобудування та архітектури: це Свято-Різдво-Богородична церква (смт.Шацьк), Свято-Варварівська церква с.Острів'я, Свято-Миколаївська церква села Пульмо, Ансамбль садиби Гутовського (збудований в 1890 р.)
Основною метою розвитку туризму в районі є втілення заходів, спрямованих на створення якісного, конкурентного на вітчизняному та міжнародних ринках туристичного продукту, здатного максимально задовольнити потреби широких верств населення, забезпечити соціально-економічний розвиток краю, зберегти та популяризувати природну та історико-культурну спадщину, забезпечити додаткові грошові надходження до бюджетів усіх рівнів.
До основних заходів розвитку туризму та рекреації Шацького району належать:
1. Покращення рівня екскурсійного облслуговування та туристичного супроводу; проведення наукових досліджень в галузі туризму; створення дорадчих органів в галузі туризму району та співпраця із громадським сектором.
2. Створення умов для залучення іноземних та вітчизняних інвестицій у розвиток туристичної інфраструктури.
3. Розвиток мережі авто-кемпінгів.
4. Благоустрій рекреаційних зон та об'єктів туристичних відвідувань.
5. Сприяння створенню нових об'єктів туристичних відвідувань.
6. Стимулювання розвитку малого підприємництва у сфері організації відпочинку у селі та створення умов для всебічного заохочення населення району до участі у розвитку сільського туризму.
7. Проведення комплексної рекламної кампанії туристично-рекреаційних ресурсів та кращих пропозицій туристичних компаній, створення позитивно іміджу на всеукраїнському та міжнародному ринках туристичних послуг.
8. Створення безпечних умов перебування туристів на території району, захист їх законних прав та інтересів.
9.
Саме такі напрями сприяють:
- забезпеченню сталого розвитку туристичної галузі, високого рівня послуг;
- збільшенню кількості туристичних та екскурсійних відвідувань краю;
- створенню нових робочих місць;
- збільшенню частки доходів від туристичної галузі у бюджетах усіх рівнів;
- створення позитивного іміджу району на всеукраїнському та міжнародному рівнях.